Η Εθνική νέων ανδρών παίζοντας με ψυχή λύγισε το Βέλγιο στον μικρό τελικό του Eurobasket U20

Χάλκινοι μάγκες

Χρυσή στις καρδιές όλων των Ελλήνων! Η Εθνική νέων ανδρών, παίζοντας με ψυχή στην τελευταία περίοδο, λύγισε το Βέλγιο με 70-68 στον μικρό τελικό του Eurobasket U20 της Πολωνίας και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο για δεύτερη συνεχή χρονιά.

• Από τον Γιώργο Σηφάκη

Φοβερή εμφάνιση από τον… συγκλονιστικό Ζούγρη με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ, πρώτος σκόρερ για την Εθνική μας ομάδα ο καταπληκτικός Κωνσταντινίδης με 19 πόντους.

Η Εθνική, που «καρδιοχτύπησε» στο ξεκίνημα του αγώνα, όταν είδε τον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ να αποχωρεί σφαδάζοντας, πιάνοντας το γόνατο του δεξιού του ποδιού (επέστρεψε στο παρκέ τέσσερα λεπτά αργότερα, αλλά ήταν επηρεασμένος), ξεκίνησε καλά το ματς. Με τους Παρασκευόπουλο και Ζούγρη να έχουν τον πρώτο λόγο, η ελληνική ομάδα έκλεισε την 1η περίοδο με προβάδισμα 21-15. Παρ’ όλα αυτά, τα πάντα άλλαξαν μονομιάς.

Μετά και το 3ο φάουλ του Βαγγέλη Ζούγρη, ο οποίος αναγκαστικά έπρεπε να καθίσει στον πάγκο, το Βέλγιο άρχισε να επιβάλλει τον ρυθμό του και να κυριαρχεί στο παρκέ της «Polsat Plus Arena» της Γκντίνια. Η διαφορά στο σκορ έφτασε στο +11 (40-29) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (40-31), υπέρ των Βέλγων.

Στην 3η περίοδο η Εθνική προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς, βελτιώθηκε στα ριμπάουντ και έτσι μπόρεσε η Ελλάδα να μειώσει σε 50-46 περίοδο και να ξαναμπεί δυναμικά στη διεκδίκηση της νίκης και του χάλκινου μεταλλίου. Ολα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο, οπότε έγινε φοβερή μάχη. Το ματς ήταν ισόπαλο 65-65 στο 39′ και στα 40” ο Κωνσταντινίδη,ς ο οποίος ήταν υπεύθυνος για την ελληνική ανατροπή, ευστόχησε σε τρίποντο για το 68-65. Με ακόμα μία βολή στα 10” έγραψε το 69-65, που ήταν και το «μαξιλαράκι» ασφαλείας για την κατάκτηση του μεταλλίου!

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 40-31, 50-46, 68-70.

ΒΕΛΓΙΟ (Χουμίν): Μέεζεν 9 (1), Πολέτ 3 (1/), Τέμερμαν 10 (3), Νούι 1, Ριντσέλερς 5 (1), Μπράιντ Τζούνιορ 19 (4), Τσιεντά – Μπαλογί, Γκριμονπέζ 3 (6 ριμπάουντ), Μπατίενσεν 1 , Μισιά – Ντιό 17 (2 τριπ, 10 ριμπάουντ).

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Καρακώστας 9 (1), Κωνσταντινίδης 19 (2), Καπετάκης 2, Παρασκευόπουλος 8 (2), Μπουντούρης 8 (2), Βασιλείου 2, Χιτικούδης 2, Σαμοντούροβ 6 (1), Καμπερίδης, Ιωάννου, Ζούγρης 14 (13 ρ.)